İşyeri Hemşiresi Arayan Yerler


İşyeri Hemşiresi Arayan Yerler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda iş güvenliği yasasını güncelleyerek, özellikle tehlikeli işyerlerinde iş güvenliğinin daha etkin ve güvenli bir hale getirilmesi adına adım attı. Bu bağlamda işyeri hekimi çalıştırılan işyerlerinde artık “diğer sağlık personeli” adıyla yardımcı sağlık personeli çalıştırılabilecek. Bu diğer sağlık personeli arasında en önemli payı işyeri hemşireleri oluşturuyor.

Bu yasa ile birlikte işyeri hemşiresi arayan işyerlerinin sayısı da giderek artıyor. Ancak işyeri hemşiresi olabilmek için öncelikle şart diplomalı hemşire olmak ve de aynı zamanda işyeri hemşireliği kursuna katılıp akabinde de işyeri hemşireliği sertifikası almak gerekiyor. Ancak ondan sonra işyeri hemşiresi arayan işyerlerinin ilanlarına cevap vermek ve bu alanda kariyer planları yapmak mümkün olabilmektedir.

İşyeri hemşireliği sertifikası alabilmek için öncelikle işyeri hemşiresi kurslarına dahil olmak gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı özel yönetmeliğe göre, işyeri hemşireliği kursları 90 saat olarak planlanmıştır. Söz konusu bu 90 saatin yarısı uzaktan eğitim olarak gerçekleştirilebilir. Bakanlığın izni ile eğitim veren kurslarda bu eğitimi alan işyeri hemşiresi adayları, kursu tamamladıktan ve sınavda başarılı olduktan sonra işyeri hemşireliği sertifikası almaya hak kazanırlar. Ondan sonra işyeri hemşiresi ilan sayfalarına gönül rahatlığı ile bakmak da mümkün olabilir.

İşyeri hemşirelerinin eğitim programlarının, uzaktan ve yüz yüze eğitim olmak üzere, iki aşamada uygulanması planlanmıştır. Programın içeriği doğrudan genel müdürlük tarafından hazırlanmış ve belirlenmiştir. Tüm bunların yanında alınan sertifika da dahil, tüm belgelerin her 5 yılda bir yenilemesi gerekmektedir. İşyeri hemşireleri meslek hayatlarında beş yıllarını doldurduktan sonra, özel bir yenileme eğitimi almak zorundadırlar. Bu yenileme eğitimi de yine bakanlık tarafından belirlenmiştir.

İşyeri hemşireleri yenileme programına zamanından önce katılır ve haklarını kaybetmezlerse, mesleklerini sürdürdükleri sırada sertifikalarını yenileyebilirler. Böylece işten ayrılmaları ve ardından da yeniden ilanlara bakmaları gerekmez. Ancak verilen süre içinde yenileme gerçekleşmezse, bu durumda hiçbir işyerinde çalışmaları mümkün olmayacaktır.

İşyeri hemşireliği adaylarının bu üç yıl içinde iki kez sınava girme hakları vardır. İşyeri hemşireleri bu iki sınavda da başarısız olurlarsa, yeniden işyeri hemşireliği eğitim programına katılmaları gerekir.

33 okunma

İşyeri Hemşiresi Arayan Yerler ile Benzer Yazılar:

23 Ekim 2013 Saat : 9:36
  Genel

İşyeri Hemşiresi Arayan Yerler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed