Yabancı Müzik Kültürü ve Zararları


Yabancı Müzik Kültürü ve Zararları

Günümüzde yabancı kültürünün oldukça geliştiğini hatta kendi kültürümüze ait tarzının gençler arasında tercih edilmediğini görmek mümkündür. Muhtevasının bile tam olarak bilinmeden dinlenilen yabancı kültüre ait müziklerin gençler üzerinde olumsuz tesirlere yol açtığı bilinmektedir.

PittsBurgh Üniversitesi’nden Amerikalı bir araştırmacının yaptığı bir araştırma sonucunda, 2005 yılında dinlenilen en popüler 279 şarkının 116’sının doğrudan uyuşturucuyla ilgisinin olduğu, diğer müzikleri  de alkolden,  sigaradan ve cinsellikten bahsettiğini ortaya çıkarmıştır. Dinlenilen her müzik insanın şuuraltını etkilemektedir.  Kişinin davranışlarını, konuşmalarını ve düşünüz tarzını etkileyen müzikler kişiye içten içe bir mesaj vermektedir. Yabancı müzikleri yoğun bir şekilde dinleyen gençler de zamanla bu müziklerin kişide oluşturduğu olumsuz tesirden etkilenmekte ve psikolojik olarak da çöküntüye uğramaktadırlar.

Değer yargıları, dinlenilen müziğin bakış açısına göre değişikliğe uğramaktadır. Çünkü dinlenen kişi, gencin önem verdiği kişidir. Müziğini dinlemek aynı zamanda ben seni de beğeniyorum mesajını ihtiva eder. Yani bir anlamda dinlenilen kişi bir model oluşturur. Beğenilen kişilere benzemek, onlar gibi giyinmek, onlar gibi konuşmak, onların yaşamlarına benzer bir yaşam sürdürmeye çalışmak zamanla kaçınılmaz hale gelmektedir.

Rap ve pop müziğin muhteva olarak büyük bir bölümü şiddeti, cinselliği, uyuşturucuyu konu almaktadır. Dinlenilen bu tür parçaların insanın maneviyatına ve yaşayışına zarar verdiği kesindir. Düşünmeyen, sürekli tüketen, asi, isyankâr ve sorumluluktan uzak yaşamayı özendiren bu tür müzikler gençleri arkadaş çevrelerinden uzaklaştırmakta, günü gününe yaşayan, ileriyi düşünmeyen ve toplumsal kurallara baş kaldıran kişilere dönüştürmektedir.

Dinlediğimiz müziğin, kültürümüze, aile yaşantımıza, maneviyatımıza ve kişiliğimize uygun olması gerekmektedir. Zararlı alışkanlıkları işlemeyen, nefsi arzuları kamçılamayan ve kişinin ruh dünyasını dinlendiren ve yücelten müziklerin dinlenmesi gerekmektedir.

418 okunma

Yabancı Müzik Kültürü ve Zararları ile Benzer Yazılar:

15 Ocak 2012 Saat : 9:15
  Yaşam

Yabancı Müzik Kültürü ve Zararları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed