Ayrıntılarıyla Fıkra (Köşe Yazısı)


Ayrıntılarıyla Fıkra (Köşe Yazısı)

() nedir? Bir yazarın daha çok güncel olaylar üzerinde görüşlerini, düşüncelerini güzel bir üslûpla, kanıtlama amacı gütmeden ve fazla derinliğe kaçmadan anlattığı küçük fikir yazısıdır. Kamuoyu oluşturma amacı taşır. Kısa, özlü, sade ve konuşma diliyle yazılmaya çalışılır. Gazete ve dergi yazısı olan fıkra, Türk Edebiyaünda XIX. yüzyılın ikinci yansından itibaren ilk gazetelerle birlikte görüldü.

Enise Kantemir’ e göre fıkra, “Genellikle günlük gazetelerin belirli köşelerinde yayınlanan bu tür fıkralarda ortaya konulan sorunlar kısa, yalın ve akıcı bir üslûpla anlatılır. Okuyucunun ilgisini sürekli olarak canlı tutabilmek için, fıkra yazarlarının konularında tekrarlara düşmemesi, kapsamlı bir kavrayış gücüne, derin bir kültür zenginliğine ve geçmişle günlük olayları kaynaştırabihne ustalığına sahip olması gerekir. Bugün için artık, gazete fikra yazarlarının, ekonomi ve istatistik bilgilerine de yer vererek, bilimsel bir metotla çalıştıklarını görüyoruz. Makale ile gazete fıkra yazıları arasındaki en önemli fark, makalenin daha uzun yazılıp kesin bir yargı ve kanıtlamaya gitmesine karşılık, fıkranın, kısa, etkili ve dokunaklı bir sonuca varmak amacını gütme-sidir. Gazete ve dergilerin fıkra yazarları, günlük olayları, özel bir görüşle inceleyip eleştirerek ya ciddi veya güldürücü bir dille sohbet biçiminde anlatabilirler.”

f%C4%B1kra 236x300 Ayrıntılarıyla Fıkra (Köşe Yazısı)

Kısa ve özlü bir fıkra yazabilmek, zevkle okutabilmek için yazann, konuyu iyi kavrayıp ilginç noktalan gösterebilmesi, gereksiz sözlere yer vermemesi, fikirlerini ve duygularını inandırıcı, etkileyici, akıcı bir dille anlatabilmesi gerekmektedir.

Sabahat Emir: “Güncel olaylar fıkra yazarlarının en önemli malzemelerindir. Fıkraların canlılığı, çekiciliği ve renkliliği buradan ileri gelir. Bu günün olayları içinde püf noktasını yakalamak, okuyucuyu ürkütmeden ve hatta zaman zaman onu eğlendirerek yaralara dokunmak, gerçekler dünyasına şöyle bir dahverip görüşleri çıkanvermek, bazen sistem, bazen alay yoluyla meselenin can damarına dokunuvermek fıkra yazarının takdiridir.” der.

5.360 okunma

Ayrıntılarıyla Fıkra (Köşe Yazısı) ile Benzer Yazılar:

20 Kasım 2011 Saat : 1:20

Ayrıntılarıyla Fıkra (Köşe Yazısı) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed